Световният ден на социалната справедливост се отбелязва на 20 февруари, за да отбележи и призове всички усилия за борба с безработицата, социалното изключване и бедността.
Социалното развитие и социалната справедливост са необходими за постигането и поддържането на сигурността, а от своя страна социалното развитие и социалната справедливост не могат да бъдат реализирани без зачитане на всички права на човека и основни свободи.
За поредна година Сдружение за подкрепа на лица с умствени затруднения – като доставчик на социални услуги организира специален форум в Световния ден на социалната справедливост, за да насочи вниманието към важни фактори от нашата социална среда, които водят до социално изключване на лицата с увреждания и техните семейства.
В конферентната зала „Иван Станчов” в Карин дом се проведе дискусията „Нови социални услуги – лична помощ, асистентска подкрепа или дистанционни социални услуги. Гарантирани права или право на избор!” с участието на представители на местната власт, социални и образователни институции, доставчици на социални услуги, социални предприятия за хора с увреждания, родители и хора с интелектуални затруднения.
Представители на Община Варна и Дирекция „Социално подпомагане” Варна представиха последните проекти в нашия град в сферата на предоставянето на персонални социални услуги. Екипът на Център за социална рехабилитация и интеграция „Чайка“ презентира практиката на предоставянето на социалната услуга „Застъпничество и посредничество”, извеждайки някои важни заключения по отношение стандартите за предоставяне на тази услуга.
Участниците във форума се обединиха около изводите за наболелите потребности от достъп на лицата с увреждания и техните семейства, както и хората в невъзможност да се обслужват сами до адекватна асистентска подкрепа. Време е за професионализиране на асистентската грижа.
Важно място в реализиране на местни социални политики заема местната власт с нейните структури. Във форума се подчерта и потребността от разкриване и поддържане на банка кадри за асистенти от районните администрации.
Общ извод и от този форум е позицията, че социалните услуги, които предлагат адекватно посрещане потребностите на хората с увреждания и хората в невъзможност за самообслужване не само запазват достойнството им, използват възможностите на потребителите и техните семейства, но и разчитат на подкрепа от всички заинтересовани страни , което в крайна сметка предотвратява социалното им изключване.

Реализирането на конкретни мерки на общинско ниво за подобряване на средата за развитие на социалните услуги са доказателство за социалната справедливост, която нашето общество следва да гарантира.